NIERZECZYWISTA RZECZYWISTOŚĆ.

Realizm

Na dziś dzień najlepszym i najszybszym sposobem na jak najwierniejsze utrwalenie otaczającej nas rzeczywistości jest zrobienie zdjęcia. Jest jednak inny sposób, trochę bardziej pracochłonny. Są ludzie, którzy za pomocą pędzla, farby, ołówka, potrafią stworzyć obraz do złudzenia przypominajacy fotografie i wcale niebędący od niej gorszy. 

Najbardziej realne jak się da.

Bogactwo szczegółów, dokładność, odwzorowanie, po prostu rzeczywistość. Są jednak i gorsze strony. Z założenia każdy malarz lub przyjmijmy ogólnie artysta, chce być charakterystyczny, mieć własny styl, kreskę. A tu, brak jest miejsca na radykalne zmiany, fantazje, pokazanie swojej osobowości. Ma być tak jak jest na prawdę, ale nie wolne jest to jednak od interpretacji. Każdy bowiem inaczej dostrzega przedmioty, odległości, głębie, a związane jest to ściśle z budową ludzkiego mózgu. I tu objawia się geniusz, właśnie w tym, mogłoby się wydawać zwykłym odwzorowywaniu, wręcz kopiowaniu rzeczywistości. Niezbędna jest jednak wiedza na temat oddziaływania sił czy światła na przedmioty, ale przede wszystkim trzeba umieć patrzeć.

Artyści tego typu są przedstawicielami REALIZMU, który jest dość nowym zjawiskiem, ale rozwijającym się w niezwykłe strony. Istnieje bowiem realizm magiczny, nowa rzeczywistość, realizm socjalistyczny czy hiperrealizm. O tej formie artyzmu Georgia O’Keeffe mówi tak:

 

“Nic nie jest mniej rzeczywiste niż realizm. Szczegóły są mylące. Tylko selekcjonując je, pomijając jedne i podkreślając inne, możemy dotknąć rzeczywistej natury rzeczy”.

 

Mogłoby się wydawać, że robienie lub oglądanie tego typu prac nie ma najmniejszego sensu, łatwiej jest zrobić zdjęcie lub spojrzeć po prostu na ten kawałek świata. Jednak oglądając takie obrazy patrzymy na rzeczywistość oczami artysty. Pomimo tego, że na pierwszy rzut oka spojrzenie to nie różni się niczym od naszego i widzimy świat tak samo, to gdy przyjrzymy się dłużej, bliżej, dostrzeżemy różnice i szczegóły, z których nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy, a znany nam świat odkryjemy zupełnie na nowo.

 

 

“Zawsze zadaję sobie wiele trudu, żeby stracić z oczu naturę. Bardzo zależy mi na podobieństwie, głębszym podobieństwie, które jest bardziej realistyczne niż rzeczywistość…”
– Pablo Picasso
Zapraszam do innego mojego wpisu. Tym razem o SZTUCE POPULARNEJ.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *